Ja hösten kommer snabbare än vad man vill.
Jag har 3 veckor kvar på semestern och försöker planera så mkt jag kan inför hösten, så jag slipper det sen.
Vi har massa med huset till hösten och jobbet drar igång.
Jag har räknat på kraft foder och strö. Då hösilage ingår i min hyra, även mineraler och betfor.
Strö:
Vi får bara ha torv/halm/halmepellets, inget annat. Då vi gödslar våra åkrar med vårat gödsel så allt annat är uteslutet.
Om jag räknar på HALMPELLETS:
Då behövs det mellan 8-10st att fylla min box. Varje halmpellets ligger runt 40-70kr allt beror på vilken stl jag väljer.
Sen kommer det gå åt 2 per vecka säger dem, men med Challe gris kommer det nog gå åt 3 st.
10 för uppfyllnda+ 2 i veckan i 9 månader blir 28-30st. för sep-maj Tror det gick på 3000:-
TORV:
3 st till att fylla boxen, 1 st i veckan. en kostar ca 80kr
3+ 1 i veckan = 36 st för sep-maj
Torv går dock bort för den fryser och vi kan ej förvara våran inomhus.
80*3= 240 sen en i veckan i 9 månader= 720:- + 240= 960:-
HALM:
Köper vi av en bonde. 500kr för 500kg.
Det går åt ca 3 balar per år. dvs 1500kr
Det är det billigaste alternativet. MEN jag måste fylla bädden med något med. För bara halm luktar kiss när det gäller Challe.
Sen måste jag bära allt från stora stallet till lilla stallet och det är tungt.
Därför överväger jag halmpellets eller något som kallas finhackad halm som jag kan ha i garaget, precis utanför mitt stall.
Det är mkt man får fundera på. Och vi brukar gå ihop och köpa en årsförbrukning när vi beställer.
Ett alternativ är att blanda torven med halmpelletsen.
Men när man räknar på det blir ju bara halmpellets hiskeligt dyrt.
Känner mig i daxläget inte helt säker på hur jag skall göra.
Torven kommer jag få tina dagen innan inne i stora stallet varje gång.
Å det är svårt. Tycker bara torven är så mörk. Kanske det bästa vore att blanda halmpellets med torv. Då blir den ljusare och billigare...
Tål att tänkas på.
När det kommer till kraft fodret så räknar jag just nu på.
*en säck hackad lusern ca 170:-
*En säck eggersmanns Classic musile ca 270:-
= 440kr per månad.
Dock går det nog lite mer än en säck i månaden av muslin, Men jag köper den långt bort så jag brukar köpa en 4-6 säckar åt gången. Och ha uppe på logen i en instängd låda, annars käkar mössen upp det.
440*9 = 3960kr bara för kraft foder.
Nja att räkna på vad det kostar är inget roligt, men det är bra att veta.
Får jag sålt Ella har jag funderat på att köpa en pall musli så jag har.
270*10 =2700kr någonting och då har jag nästan hela året.
Tur jag har några månader kvar att tänka på.
Har även tänkt lägga en gummimatta i botten på min box och kanske skippa ha bädd iår.
Jag får fundera vidare.
Hur gör ni med strö? räknar ni? köper ni per år? Eller månad?
/Sofia
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar